Добродојдовте

Менса Македонија е дел од Mensa International , меѓународното здружение на луѓе со висок коефициент на интелигенција. Тоа, пред се, е друштво на пријатели - збир на луѓе од различно потекло, карактер, старост, со различни професии и полиња на интерес.

Конкурс за прибирање на кандидатури за Избори 2016 ММ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Administrator   
Вторник, 01 Ноември 2016 00:07

Почитувани добростоечки членови,

во прилог го објавуваме Конкурсот за прибирање на кандидатури за Изборите 2016 во Менса Македонија.

Линк до конкурсот во електронска форма.

Краен рок за поднесување на кандидатурите е 30 ноември 2016, до 23:59 часот.

Датум на објавување на конкурсот:
01.11.2016

Изборна комисија:
Иван Беловски – Изборен супервизор
Адријан Божиновски – член
Ненад Мицов – член

 

Последно освежено на Вторник, 01 Ноември 2016 00:13
 
Менса средба 2.4.2016 PDF Печати Е-пошта
Напишано од Administrator   
Четврток, 31 Март 2016 19:17

Почитувани добростоечки членови,
ве покануваме на неформална Менса средба која ќе се одржи на 2.4.2016 (сабота) во Скопје, во кафе-книжарницата Магор со почеток во 12 часот. Средбата ќе ја искористиме да ги додeлиме новите членски картички, како и меѓусебно да се запознаеме, да се дружиме и да размениме идеи и ставови. Исто така, на средбата ќе ве информираме за тековни активности на Менса Македонија и Mensa International. Поканети се сите добростоечки членови, но и сите оние кои сакаат да ја обноват членарината за 2016 година.


Последно освежено на Четврток, 31 Март 2016 19:19
 
Информација за локација за Собранието на ММ на 20.12.2015 PDF Печати Е-пошта
Напишано од Administrator   
Среда, 16 Декември 2015 21:17

Почитувани добростоечки членови,

ве информираме дека седницата на Собранието на Менса Македонија закажана за 20.12.2015 ќе се одржи во Амфитеатарот на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) во Скопје со почеток во 14:00 часот.

Дневниот ред за седницата е достапен на мејлинг листата на добростоечки членови на Менса Македонија. Поканети се сите добростоечки членови да присуствуваат и активно да се вклучат во седницата.

Привремен управен одбор на Менса Македонија

Последно освежено на Среда, 16 Декември 2015 21:22
 
Презакажана седница на Собранието на Менса Македонија за 17.01.2016 PDF Печати Е-пошта
Напишано од Administrator   
Вторник, 29 Декември 2015 12:17

Почитувани добростоeчки членови,


редовната седница на Собранието на Менса Македонија од 20.12.2015 година не се одржа поради немање кворум.


Согласно Статутот на Менса Македонија, член 30, седницата на Собранието се одложува во рок од 30 дена. Презакажаната седница ќе се одржи на 17 јануари 2016 година (недела) со почеток во 14:00 часот и согласно Статутот ќе работи со присутните членови. Местото на одржување на презакажаната седницата на Собранието ќе биде дополнително објавено. Дневниот ред останува ист:

1. Усвојување на Дневниот ред на седницата;

2. Информирање во врска со состојбата на сметката на Менса Македонија во периодот од мај 2014 до септември 2015;

3. Информирање во врска со тековната состојба во Менса Македонија.

 

Во прилог ви го испраќам записникот од седницата на 20.12.2015.


Воедно, ги потсетуваме членовите чија членарина истекува на 31.12.2015 да ја обноват членарината најдоцна до 17 јануари 2016, за да можат да присуствуваат и активно да се вклучат на презакажаната седница.

(Членовите чија членарина истекува веќе имаат добиено известување на нивните електронски пошти.)

 

Во меѓувреме, ви посакуваме весели и пријатни празници и успешен почеток на Новата 2016 година.

 

Привремен управен одбор на Менса Македонија

Адријан Божиновски

Ненад Мицов

Дмитриј Вангелов

Божидар Кочоски

Последно освежено на Вторник, 29 Декември 2015 12:20
 
Тестирање - Менса Македонија 19.12.2015 PDF Печати Е-пошта
Напишано од Administrator   
Понеделник, 07 Декември 2015 20:45

Организацијата на луѓе со натпросечна интелигенција Менса Македонија, по повод својот 16 роденден организира бесплатно тестирање за интелигенција.

Тестирањето ќе се одржи на 19 декември во Амфитеатарот на Медицински факултет (кај Неврофизиологија) во Скопје со почеток во 12 часот. За тестирањето не е потребно пријавување, а единствен услов за тестирање е да имате наполнети 16 години.

Тестирањето се одвива со стандардизирани тестови за интелигенција на Mensa International® и резултатите се тајни. Доколку вашиот резултат е во горните 2% од светската популација, стекнувате право да станете член на Менса Македонија, а со тоа и во Mensa International®.

Повеќе информации за Менса Македонија и Mensa International® можете да најдете на официјалните веб-страници mensa.org.mk и mensa.org, соодветно. Доколку имате останати прашања слободно обратете се на Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите .

Последно освежено на Понеделник, 07 Декември 2015 20:48
 
« ПочетокПред1234СледноКрај »

Страница 1 од 4

Две годишната Марвел-156 IQ

Тест за вежба